atom system | Wentylacja
15950
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15950,page-parent,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-6.8,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.4,vc_responsive

Wentylacja

Dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do domu jest gwarancją naszego dobrego samopoczucia. Jednak większość z nas mało uwagi przywiąˆzuje do konieczności zaprojektowania poprawnej wentylacji, nierzadko sprawa ta jest całkowicie pomijana. Takie zaniedbanie powoduje najczęściej, że zamiast czuć się dobrze w naszym nowo wybudowanym domu czujemy zaduch, zastanawiamy się dlaczego na szybach naszych okien pojawia się woda czy też po roku w kącie pomieszczenia pojawia się wykwit pleśni, grzyba.

Częstym błędem inwestora jest zakup wysokiej klasy pieca do centralnego ogrzewania i zdecydowanie się przytym tylko na wentylację grawitacyjną.

Wydaliśmy masę pieniędzy na porządny piec a jednak nie oszczędzamy na ogrzewaniu tak jak zapewniał nas producent. Odpowiada za to tradycyjnie wykonany system wentylacji, który wywiewa nam ciepłe powietrze na zewnątrz.
Częste otwieranie okien ze wględu na panujący „zaduch” w pomieszczeniu, który jest najczęściej skutkiem nie działającej wentylacji grawitacyjnej prowadzi do kolejnych strat ciepła w pomieszczeniu.

Aby uniknąć w/w niedogodnień polecamy instalację rekuperatora czyli tzw. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Zasada działania takiej wentylacji jest bardzo prosta. Świeże powietrze które zostaje pobrane z zewnątrz obiektu(przepływ wymuszony wentylatorami znajdującymi się w urządzeniu) przez czerpnię transportowane jest przewodami wentylacyjnymi do naszego rekuperatora. W centarali wentylacyjnej to powietrze przechodzi przez wymiennik, gdzie następuje wymiana ciepła z powietrzem wyciąganym z pomieszczeń. Po przejściu przez rekuperator powietrze jest transportowane siecią przewodów wentylacyjnych do pomieszczeń takich jak pokoje dzienne, sypialnie czy salon. Zużyte powietrze jest usuwane z pomieszczeń sanitarnych lub pomocniczych przewodami wyciągowymi i trafia z powrotem do rekuperatora, gdzie w wymienniku ciepła oddaje swoją energię cieplną świeżej dawce powietrza, po czym przewodami wentylacyjnymi jest usuwane wyrzutnią na zewnątrz budynku.

W centaralach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła możemy wyróżnić najczęściej stosowane wymienniki ciepła, które rożnią sie od siebie budową jak i sprawnością odzysku ciepła:

– wymienniki krzyżowe – sprawność 50-70%,
– wymienniki przeciwprądowe – sprawność do 90%,
– wymiennik obrotowe – sprawność 75-95%.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na instalację, która wspomaga centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła czyli GWC (gruntowy wymiennik ciepła). GWC jest elementem, który znajduje się pomiędzy czerpnią powietrza a rekuperatorem. Gruntowy wymiennik ciepła jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w gruncie na głębokości ok. 1,5m, gdzie panuje temperatura osculująca w granicach 8*C.
Pozwala nam to na wstępne podgrzanie dostarczanego powietrza zimą lub schłodzenie dostarczanego powietrza latem. Wśród najbardziej popularnych na rynku możemy wymienić 3 rodzaje takich wymienników: rurowe, płytowe i żwirowe.

  • Wszystkie
  • rekuperatory